Op 2 juni 2025 vond een webinar plaats over het programma VAWOZ 2031-2040, waarin gekeken wordt hoe stroom en waterstof vanaf windparken op zee aan land kan komen. Doel is om in totaal 29 GW aan energie aan te landen, via meerdere dikke stroomkabels van 2 GW en enkele waterstofleidingen. VAWOZ 2031 – 2040 heeft als doel Nederland duurzamer te maken en minder afhankelijk qua energievoorziening.
In Zuid-Holland worden momenteel zeven locaties onderzocht voor mogelijke aanlanding van deze energie. Eenmaal aan land worden de leidingen aangesloten op het hoogspanningsnet (380 kV) of op het toekomstige waterstofnet. Ook wordt de optie bekeken om waterstof direct aan te landen op de Tweede Maasvlakte.
Van deze zeven locaties worden er naar verwachting uiteindelijk één of twee daadwerkelijk gekozen.
Waarom waterstof?
Waterstof kan direct op zee geproduceerd worden, wat het aantal lange en dure stroomkabels beperkt. Het voordeel: waterstof is op te slaan en inzetbaar bij weinig wind. Het nadeel: er is extra ruimte nodig op zee, onder meer voor elektrolyse-installaties. Dit kan gevolgen hebben voor de visserij en andere gebruikers van de Noordzee.
Nog in de onderzoeksfase
Het programma bevindt zich nog in de voorbereidingsfase. Ingenieursbureau Arcadis onderzoekt de effecten op de omgeving, onder meer via een Milieueffectrapportage (MER). Resultaten hiervan worden binnenkort verwacht. Daarna volgen adviezen vanuit lokale overheden. Het ministerie van klimaat en groene groei beslist eind 2026 welke routes en locaties doorgaan.
Terugkijken Webinar
Mocht u de Webinar willen terugzien, hij staat op YouTube.
Wilt u meer te weten komen over het programma VAWOZ 2031-2040? Kijk dan op de website van het RVO.

Voor meer informatie
Contact opnemen met het team Nederlandse Vissersbond, T 0527-698151 of secretariaat@vissersbond.nl,
vragen naar Thomas van den Beukel.