De Nederlandse Vissersbond heeft de eerste afspraken gemaakt met de Autoriteit Consument & Markt (ACM) om in gesprek te gaan over de beperkingen die producenten ondervinden bij samenwerking in de visserijsector. De gezamenlijke Producenten Organisaties in de visserij hebben eerder een overleg gevoerd met de ACM, waarbij opnieuw duidelijk werd dat de marktomstandigheden voor vissers buitengewoon moeilijk blijven. In het bijzonder wanneer het gaat om certificeringen MSC omtrent duurzaamheid.
De garnalensector in Nederland, Denemarken en Duitsland heeft van 2000 tot 2012 twaalf jaar lang geprocedeerd om samenwerking binnen de sector mogelijk te maken. Ondanks deze langdurige juridische strijd is de situatie nauwelijks veranderd. Producenten worden beperkt in hun mogelijkheden om afspraken te maken, terwijl consumenten maximaal worden beschermd. Dit leidt ertoe dat vissers worden uitgeknepen en tegelijkertijd moeten voldoen aan steeds strengere eisen op het gebied van duurzaamheid en certificering.
Martijn Snoep, voorzitter van de ACM, zei eerder in NRC: “Natuurlijk moeten we boetes uitdelen. Maar ons succes zou niet moeten worden afgemeten aan het aantal. Als je jaren over een boete moet procederen, beweegt dat niet per se een hele markt de goede richting op. Wij zoeken ook andere manieren om de markt beter te laten werken.”
Voorzitter Johan K. Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond benadrukt de noodzaak van een constructief overleg met de ACM: “Er is iets fundamenteel mis als duurzame productie niet door de markt wordt beloond en producenten de prijs betalen. We moeten naar een eerlijk speelveld waarin vissers op een gezonde manier hun brood kunnen verdienen zonder kapot te worden gemaakt door marktwerking en regelgeving. Daarover gaan we graag het gesprek aan.”
De Nederlandse Vissersbond zal zich blijven inzetten voor een eerlijke en duurzame toekomst voor de Nederlandse visserij en hoopt op een constructieve dialoog met de ACM om structurele oplossingen te vinden.
Lees hier het interview uit de NRC met Martijn Snoep.
![](https://vissersbond.nl/wp-content/uploads/2024/05/johan-k-nooitgedacht.jpg)
Voor meer informatie
Contact opnemen met het team Nederlandse Vissersbond, T 0527-698151 of secretariaat@vissersbond.nl, vragen naar Johan K. Nooitgedagt.