Vervolgtesten met FloMo-kuil
KATWIJK — Een kwaliteitspanel beoordeelde vanmorgen vroeg de met de FloMo (kiwikuil) gevangen vis van de KW 145 Catharina op de Hollandse Visveiling in IJmuiden.
De KW 145 is afgelopen weekend weer ingetuigd voor een vervolgproef met de FloMo-kuil, een kunststof zak met water in plaats van netwerk. Afgelopen najaar werd een subsidieaanvraag van de Nederlandse Vissersbond goedgekeurd voor vervolgonderzoek in zowel de boomkorvisserij als (nieuw) in de twinrigvisserij.
Schipper Geert van der Plas van de KW 145 reageerde in 2023 enthousiast toen hij vier weken met de kiwikuil experimenteerde en spreekt de hoop uit dat deze kuil een blijvertje is. Vanwege Europese technische regelgeving is nu een ontheffing nodig. Vorig jaar stond de kiwikuil in de ijskast vanwege een gebrek aan onderzoeksbudget.
Deze praktijkweek stond een vergelijking tussen de kiwikuil en de traditionele kuil centraal. Volgende week wordt specifiek gekeken of met de kiwikuil ook selectiever wordt gevist.
Begin maart bracht een vertegenwoordiger van FloMo vanuit Nieuw-Zeeland een bezoek aan de KW 145 en de nettenschuur van Van der Plas. Onderzoekers van Wageningen Marine Research en vertegenwoordigers van het ministerie van LVVN waren daarbij ook aanwezig.
De Deense L 757 Aaltje Postma van Tamme Bolt gaat eind mei/begin juni de FloMo/kiwikuil met de twinrigvisserij in Noorse wateren testen.

Financiering
Het project, ondersteund vanuit het Europees Maritieme Visserij- en Aquacultuurfonds (EMFAF), streeft naar het verminderen van sterfte onder ondermaatse vis bij demersale visserijen, door de implementatie van de FloMo, beter bekend als de kiwikuil. De FloMo verbetert de conditie van gevangen vissen, wat resulteert in een verhoogde overlevingskans bij terugzet in zee.