Nederlandse Vissersbond aanwezig bij Noordzeeadviesraad in Kopenhagen

27 maart, 2025

Het uitvoerend comité (Excom) van de Noordzeeadviesraad vergaderde maandag 24 maart in Kopenhagen in het nieuwe kantoor van de Deense demersale visserijorganisatie DFPO. Er was een omvangrijke agenda samengesteld met als doel om elkaar bij te praten over tal van zaken die op de Noordzee spelen en van belang zijn voor de visserijsector. Durk van Tuinen en Ben Scholten waren namens de Nederlandse Vissersbond aanwezig.

Greater North Sea Basin Initiative (GNBI)

Vanuit het Nederlandse en Duitse ministerie werd een presentatie gegeven over het GNBI. Dit is een project waarbij alle ontwikkelingen op de Noordzee op een internationaal vlak worden besproken. In Nederland is het Noordzeeoverleg daarvoor opgetuigd, maar de GNBI is dus gestart om de noodzakelijke verbindingen te leggen tussen de verschillende landen rondom de Noordzee, maar ook een stuk van de Noordwestelijke wateren. Vanuit de Noordzeeadviesraad werd het initiatief verwelkomd, maar Durk van Tuinen merkte op dat het wel 15 jaar te laat lijkt te zijn gestart. Vele ontwikkelingen, denk aan windenergie op zee, zijn al ontwikkeld of gebieden zijn al ingetekend. Idealiter had dit aan de voorkant gebeurd. Maar goed, wellicht is hier de kreet “beter laat dan nooit” van toepassing.

Visserijwetgeving

Niet alleen de implementatie van de controleverordening vraagt momenteel alle aandacht, met onderwerpen als de black box, motorvermogen, CCTV en wegen (aan boord). Ook vergadert de zogenaamde Scheveningengroep volop over aanpassingen op het gebied van de technische maatregelen. Als voorzitter van de Scheveningengroep presenteerde België recentelijk de nieuwste ontwikkelingen binnen de EU. Er werd bevestiging gegeven dat de aanpassing van de minimale maaswijdte voor inktvisvisserij voor het nieuwe seizoen (najaar 2025) zal worden verhoogd naar 80mm voor zowel de Noordzee (EU deel) als ook de Noordwestelijke wateren (EU deel Kanaal). Vanuit de Verenigd Koninkrijk waren hier eerder al aanpassingen voor doorgevoerd in hun wateren.

SEAWise workshop

Het middagprogramma in Kopenhagen stond in het teken van een workshop van SEAWise. Dit is een initiatief waarbij allerlei informatie over diverse Europese wateren gericht op de visserij wordt samengebracht. Uiterst nuttige informatie waarbij tijdens de workshop vanuit de Nederlandse organisaties is gepoogd de nodige aanvullingen te leveren. Wanneer u een kijkje wilt nemen op de SEAWise website, dan kan dat hier.

Voor meer informatie

Contact opnemen met het team Nederlandse Vissersbond, T 0527-698151 of secretariaat@vissersbond.nl,
vragen naar Durk van Tuinen of Ben Scholten.

Durk van Tuinen

Aanmelden weekjournaal

Plaatsen van formulier mailchimp

Recent Courses